loading...
خلاصه کتاب مزرعه حیوانات

خلاصه کتاب مزرعه حیوانات

با مطالعه این کتاب 50 امتیاز به دست آورید
با ارسال نظر در پایین این کتاب 5 امتیاز به دست آورید

 

درباره کتاب

کتاب "مزرعه حیوانات" اثر جورج اورول است که آن را در سال 1945 نوشت. این کتاب با عنوان "قلعه حیوانات" هم شناخته می شود. مزرعه حیوانات یک طنز سیاسی است که در قالب داستانی از زبان حیوانات نوشته شده است. در این کتاب، کشمکش های بین نظام کاپیتالیسم در ایالت متحده آمریکا و سوسیالیسم در اتحاد شوروی، به تصویر کشیده می شود. این داستان، پاسخ های متفاوت دو ایدئولوژی متفاوت را مورد هدف قرار می دهد.

 

مزرعه حیوانات در کشورهای کاپیتالیست غرب مورد استقبال همگان واقع شده است. افراد بر این باورند که کشور سوسیالیست بی طرفانه مورد بررسی قرار داده شده و واقعیت ها و شرایط زندگی آنها در این کتاب توصیف شده است. جوامع غربی، با آغوش باز از این کتاب استقبال کرده اند.

 

مزرعه حیوانات در روسیه کومونیست به عنوان رمانی ضد سوسیالیست و ضد دولت شوروی در نظر گرفته شد و حتی به مدت چند سال هم غیرمجاز شناخته شد. در واقع، این کتاب، وجهه منفی نفوذ جوزف استالین در اتحاد شوروی و حمله به حکومت تک حزبی در سرتاسر دنیا را به زیبایی به تصویر می کشد. در مقدمه نسخه اوکراینی مزرعه حیوانات، خود اورول گفته است که تعدادی از مولفه های اصلی داستان از وقایع تاریخی انقلاب روسیه الهام گرفته شده اند. در طول جنگ سرد، ایالات متحده از این کتاب به عنوان ابزار تبلیغات سیاسی بر علیه اتحاد شوروی استفاده کرده است.

کتاب "مزرعه حیوانات"، معروف ترین نقد سیاسی جورج اورول است که با زبانی آمیخته به طنز به نگارش درآمده است. حیوانات این مزرعه، شرایط جامعه تحت حکومت تک حزبی را به نمایش می گذارند. بدین ترتیب اگر از آن دسته افرادی هستید که به هر دلیلی فرصت مطالعه نسخه کامل کتاب مزرعه حیوانات را ندارید، می توانید این خلاصه کتاب مفید را در کتاب زندگی مطالعه کنید.

 

مناسب چه کسانی است؟

. طرفداران طنز سیاسی

. دوستداران حیوانات

. هرکسی که علاقمند به مطالعه داستان کلاسیک است.  

 

درباره نویسنده

جورج اورول در سال 1903 به دنیا آمده است؛ او یک نویسنده انسان دوست، روزنامه نگار و منتقد اجتماعی بریتانیایی است که در انگلستان به عنوان نویسنده ای با سبک ادبی معروف شده بود. او در طول زندگی کوتاه خود، آثار متعددی را نوشته است که بیشتر بر روی دو موضوع طنز و سیاست متمرکز هستند. دو مورد از رمان های او، یعنی "مزرعه حیوانات" و "1984" به شهرت بسیار زیادی دست یافتند. این شهرت به قدری فراگیر بود که در انگلیسی مدرن، از اصطلاح "اورولی" برای اشاره به جنبه هایی از پدیده های اجتماعی استفاده می شود که اورول در کتاب های خود به تصویر کشیده است. به عبارت دیگر، "اورولی" صفتی است که به رفتارها و سیاست های کنترلی به وسیله تبلیغات، پایش و شنود اخبار نادرست، انکار حقیقت و دستکاری گذشته اشاره دارد که توسط حکومت های سرکوبگر مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. 

منتخب جامعه شناسی و فرهنگ
مشاهده همه
نظرات خوانندگان

امتیاز کتاب: 0.00 امتیاز

ثبت نظر