;
loading...
خلاصه کتاب افسانه کاریزما
تنظیمات

کاریزما، کلید موفقیت در همه ابعاد زندگی

کاریزما به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین مفهوم‌ها، سال‌هاست که بر سر زبان‌هاست و افراد زیادی به دنبال این هستند که کاریزماتیک باشند و بدون هیچ تلاشی، تأثیری شگفت‌انگیز بر دیگران بگذارند. تصور کنید اگر می‌توانستید فردی کاریزماتیک باشید چه احساسی به شما دست می‌داد؟ اینکه مانند یک آهنربا بتوانید تمام توجه‌ها را به سمت خود جذب کنید، قطعاً حس لذت‌بخشی خواهد بود.

 

افراد کاریزماتیک نه‌تنها دوست‌داشتنی و جذاب هستند، بلکه از اعتمادبه‌نفس بیشتر برخوردارند، دوستان بیشتری دارند و احساس آرامش درونی می‌کنند.

 

تا‌به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که ریشه واژه کاریزما به چه چیزی بر می‌گردد؟ برای فهمیدن این موضوع باید سری به یونان بزنیم. ریشه واژه (Charisma) به واژه یونانی خاریسما یا خاریس باز می‌گردد که معنای آن ظرافت و جذابیتی است که به طور ازلی در اختیار کسی است. در فارسی شاید بتوان فر ایزدی یا فرهمندی را بهترین معادل برای کلمه کاریزما در نظر گرفت. البته استفاده از کلمه کاریزما در بین ما ایرانیان متداول است و ما نیز به دلیل آشنابودن شما با این واژه، در ادامه از همین کلمه استفاده خواهیم کرد.

 

این باور که کاریزما یک موهبت خدادادی است و فرد کاریزماتیک حتماً با این ویژگی متولد شده است، باور رایجی است که اغلب مردم آن را قبول دارند و فکر می‌کنند به‌دست‌آوردن این گوهر ارزشمند، کاری غیرممکن است.

 

خود شما هم ممکن است فکر کنید کاریزماتیک نیستید و برای داشتن این ویژگی، روزها و ساعت‌ها خیال‌پردازی کرده‌اید. اگر این‌طور است اجازه بدهید به شما این نوید را بدهیم که نویسنده کتاب افسانه کاریزما، تلاش کرده در سخنرانی‌های خود، کاریزما را به دیگران آموزش دهد، بنابراین کاریزما را می‌توان؛ مانند هر مهارت دیگری یاد گرفت و با تمرین آن را تقویت کرد.

 

کاریزما در دنیای تجارت و زندگی حرفه‌ای نقش پررنگی ایفا می‌کند. یک فرد کاریزماتیک می‌تواند به‌راحتی اعتماد و علاقه دیگران را به خود جلب کند و دیگران را مجاب کند که از او پیروی کنند. به‌این‌ترتیب اگر یک مصاحبه کاری در انتظار شماست یا قصد پیشرفت در شغل فعلی خود را دارید، کاریزما می‌تواند به برگ برنده شما تبدیل شود.

 

تحقیقات زیادی در خصوص تأثیر کاریزما بر عملکرد شغلی و اعتماد دیگران انجام‌گرفته است. باتوجه‌به نتیجه این تحقیقات، دیگران عملکرد افراد کاریزماتیک را بهتر برآورد می‌کنند. کارمندانی که برای مدیران کاریزماتیک کار می‌کنند نیز به اهداف مدیر خود بیشتر پایبند هستند و حتی ممکن است بیشتر از وظایف رسمی خود، تلاش کنند.

 

باید بدانیم که تأثیر کاریزما فقط به تجارت ختم نمی‌‌شود و می‌تواند تأثیر مثبتی بر دیگر مشاغل و حتی در آموزش نیز بر جای بگذارد. به‌عنوان‌مثال، کاریزما می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا در مصاحبه‌های دانشگاه، عملکرد بهتری از خود نشان بدهند و حتی تأثیر بیشتری روی اساتید و معلمان خود بگذارند. علاوه بر این کاریزما سبب افزایش اعتمادبه‌نفس و محبوبیت در جامعه می‌شود. از سوی دیگر اساتید کاریزماتیک نیز شاگردان بیشتری دارند و حتی این کاریزما می‌تواند باعث تشویق دانش‌آموزان به تلاش بیشتر شود.

 

افزون بر این‌ها، پزشکان کاریزماتیک نیز در شغل خود موفق‌تر هستند. آن‌ها مراجعین بیشتری دارند و بیماران دستورات پزشکی آن‌ها را بهتر اجرا می‌کنند، جتی اگر مشکلی برای بیمار پیش بیاید، احتمال اینکه فرد از پزشک کاریزماتیک خود شکایت کند کمتر است. کاریزما تنها به مشاغل محدود نمی‌شود، یک مادر خانه‌دار نیز باید کاریزماتیک باشد تا بتواند کودکان خود را به‌درستی تربیت کند و ارتباط مؤثری با اعضای خانواده و دیگر افراد جامعه برقرار ‌کند.

 

بنابراین، کاریزما ویژگی خاص رهبران سیاسی یا مشاوران تجاری نیست و همه ما این روزها به قدرت کاریزما برای پیش‌بردن اهدافمان نیازمندیم. کاریزما مانند جادو زندگی ما را شادتر و موفق‌تر می‌کند. با خواندن کتاب افسانه کاریزما همه ما می‌توانیم به افراد کاریزماتیک تبدیل شویم که با جذابیت تمام در راه موفقیت گام برمی‌دارند.

 

اگر کنجکاو هستید بدانید چگونه چنین چیزی ممکن است، پس با ما همراه باشید تا گام‌به‌گام به کاریزماتیک شدن نزدیک‌تر شوید.