loading...
خلاصه کتاب شازده کوچولو

خلاصه کتاب شازده کوچولو

با مطالعه این کتاب 50 امتیاز به دست آورید
با ارسال نظر در پایین این کتاب 5 امتیاز به دست آورید

خلاصه کتاب شازده کوچولو

 

شازده کوچولو اثری خیال انگیز و زیباست که در قالب داستان سفر کودکی اهل یک سیاره دیگر به زمین، که فلسفه دوست داشتن را به خواننده نشان می دهد. در طول داستان، شازده کوچولو، دنیای آدم بزرگ ها را به باد مسخره می گیرد و به نکوهش اعمال زشت انسان ها می پردازد.

در این مقاله ابتدا خلاصه داستان شازده کوچولو آورده شده و در ادامه بعد از نقد کتاب شازده کوچولو،نتایجی که می توان از این کتاب گرفت را بیان نموده ایم . و بعد از این سه توضیح مختصری در مورد پیام های کتاب و معرفی نویسنده آورده شده است

این مقاله را هم توصیه میکنم بخوانید : خلاصه کتاب چهار اثر فلورانس

 

شخصیت اصلی داستان که خلبان است، با روایتی درباره بزرگسالان و ناتوانی آنها در درک چیزهای مهم و اینکه بزرگتر ها فقط اعداد و ارقام را متوجه می شوند، داستان را شروع می کند. از کودکی خود می گوید و از این می گوید که در شش سالگی نقاشی یک مار بوآ را کشیده بود که یک فیل را خورده است (عکس پایین)، اما بزرگتر ها همه فکر می کردند که او یک کلاه کشیده است و به او توصیه می کردند به جای نقاشی کشیدن به دروس ریاضیات و جغرافیا بپردازد. او هم نقاشی کشیدن را کنار گذاشت. فقط آن نقاشی را نگه داشته بود و به هر بزرگسالی می رسید نشان می داد، اکثر آنها می گفتند که آن یک کلاه است آن وقت او از احساسات و عشق و رویاهایش و ستاره ها و انقباضات مار بوآ با آنها صحبت نمی کرد و درباره چیزهای معقول مثل گلف و سیاست صحبت می کرد و آدم ها هم خوششان می آمد.

 

این مقاله را هم توصیه میکنم بخوانید : خلاصه کتاب چهار اثر فلورانس

خلاصه شازده کوچولو

 

 

 

گذشت تا اینکه یک روز در صحرا های آفریقا هواپیمایش سقوط کرد. او سخت مشغول تعمیر هواپیمایش بود زیرا ذخیره آبش به اندازه هشت روز بود و پس از آن حتما در این بیابان بی آب و علف جان می داد. ناگهان صدایی گفت که برایم یک گوسفند بکش. وقتی برگشت شازده کوچولو را دید که با مو های طلایی و خنده بر لب ایستاده است. او از کودکی نقاشی نکرده بود. و فقط می توانست عکس یک مار بوآ در حال خوردن فیل را نقاشی کند. آن را کشید و با نهایت تعجب شنید که شازده کوچولو گفت که نقاشی یک مار بوآ در حال خوردن یک فیل بزرگ را نمی خواهم ، یک گوسفند برایم بکش. خلبان بعد از سه بار تلاش برای کشیدن گوسفند، ناامیدانه یک جعبه می کشد و روی آن سه سوراخ می گذارد و می گوید که گوسفند درون جعبه است.

salam

در ابتدا شازده کوچولو به سوالات خلبان جواب نداد که از کجا آمده است؟ اما با کمی صحبت ، خلبان متوجه می شود که شازده کوچولو از سیاره ای دیگر آمده است. شازده کوچولو در صحبت هایش می گوید که سیارکش سه آتشفشان دارد که دو تای آنها روشن و سومی خاموش است. سیارکش خیلی کوچک است و به اندازه یک خانه است. خلبان متوجه می شود او از سیارک B-۶۱۲ آمده است. بعد درباره علف های هرز بائوباب صحبت می کنند و خلبان متوجه می شود که گوسفند را برای خوردن آن ها می خواهد تا سیارک او را از وجود این گیاهان مزاحم نجات دهد. وقتی درباره غروب آفتاب صحبت می کنند، متوجه می شود که شازده کوچولو خیلی غروب آفتاب را دوست دارد و در سیارک خود می تواند با کمی جابه جا کردن صندلی خود، غروب خورشید را تماشا کند.

این مقاله را هم توصیه میکنم بخوانید : خلاصه کتاب ملت عشق

 

پیام کتاب شازده کوچولو

پس از آن شازده کوچولو نگران می شود که گوسفند، گل ها را هم بخورد. و اینجا خلبان متوجه می شود که او در سیارک خود یک گل دارد که این گل برای او منحصر به فرد است و خیلی او را دوست دارد. از اینجا به بعد شازده کوچولو شروع به تعریف کردن می کند. از گل سرخ خود می گوید که چگونه او را از حشرات و باد با یک سرپوش شیشه ای محافظت می کرد. به او آب می داد و زندگی خوبی با هم داشتند ولی یک روز شازده کوچولو از اداها و افاده های گل خسته می شود و تصمیم می گیرد که از سیارک خود به سیاره های دیگر سفر کند. سرپوش شیشه ای را روی گل می گذارد و با او خداحافظی می کند. گل سرخ که از رفتن شازده کوچولو ناراحت بود از او عذرخواهی می کند اما فایده ندارد، شازده تصمیم خود را گرفته بود و سفر خود را آغاز کرد.

خلاصه داستان شازده کوچولو

شازده کوچولو پس از مدتی در یک سیارک فرود آمد. در آن سیارک خیلی کوچک پادشاهی وجود داشت که تا به حال هیچ رعیتی برای فرمان دادن نداشته بود. پادشاه با دیدن شازده کوچولو شروع به فرمان دادن کرد. دوست داشت که شازده کوچولو را نزد خود نگه دارد اما شازده کوچولو می خواست دنیا را بگردد و نمی خواست آنجا بماند و علی رغم اصرارهای پادشاه برای ماندن و وزیر کردن او، شازده کوچولو از آنجا رفت.

منتخب رمان خارجی
مشاهده همه
نظرات خوانندگان

امتیاز کتاب: 0.00 امتیاز

ثبت نظر