درباره مسابقه

مجمع ناشران انقلاب اسلامی با همکاری مراکز فرهنگی، مؤسسات مردمی، کتابفروشی‌ها، مراکز توزیع، دستگاه‌های دولتی و...، با طراحی سلسله مسابقاتی تحت عنوان کلی «کتاب و زندگی» در نظر دارد گامی کوچک در جهت ترغیب مردم به مطالعۀ کتاب بردارد.
اولین کتاب این سلسله مسابقات، کتاب فوق‌العاده اثرگذار «من زنده‌ام»، نوشتۀ سرکار خانم «معصومه آباد» بود.
کتاب «من زنده‌ام» خاطرات دوران چهارسالۀ اسارت معصومه آباد در زندان‌های رژیم بعث صدام است. این کتاب در رابطه با اسارت و بخشی از خاطرات نانوشتۀ چهار بانوی اسیر ایرانی به نگارش درآمده تا گویای وضعیت زنان اسیر در زندان‌های رژیم بعث عراق و همچنین عفت و حیای آنان در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.
معصومه آباد که در زمان اسارت هفده‌ساله بوده است، در روزهای ابتدایی حملۀ عراق تعدادی از ایتام جنگ‌زده را به شیراز برده بود تا آن‌ها را از صحنۀ جنگ دور کند. هنگام برگشتن ناگهان اسیر می‌شود و به همین دلیل وی در کتابش، بیشتر روزهای نخست جنگ هشت‌ساله را ترسیم می‌کند.
«من زنده‌ام» کتابی زیبا و خواندنی است. معصومه آباد به همراه شمسی بهرامی، فاطمه ناهیدی و حلیمه آزموده در یک قفس زندانی بودند. چهار نفر با تفکرات و سلایق مختلف که همراهی چهارساله، آنان را در مقابل همه چیز همدل و همزبان کرد. حتی اتهامشان نیز شبیه هم بود: عشق به امام و انقلاب و جمهوری اسلامی.
خوشوقتانه این کتاب اثرگذار در مدت کمتر از دو ماه برگزاری مسابقه، به شمارگانی بالغ بر سیصد هزار نسخه از ابتدای چاپ آن رسید. در حال حاضر به شمارگان نیم‌میلیونی رسیده‌ و همچنان از پرفروش‌های کتاب کشور است.
دومین کتاب، کتاب پُرمغز و کاربردی «خانواده»، حاوی بیانات «مقام معظم رهبری» در موضوع سبک زندگی و شیوه‌های قوام‌بخشی به نهاد خانواده بود. این کتاب در طول مدت مسابقه 185000 جلد چاپ گردید و اکنون از شمارگان دویست‌هزارجلدی گذشته است. این کتاب با قیمت 4000 تومان عرضه شد که به‌عنوان یک کتاب محتوایی، ارزان به‌حساب می‌آمد.
موج سوم مسابقه با محوریت کتاب جذاب، لطیف و شیرین «دختر شینا» برگزار شد که روایت زندگی و خاطرات «قدم‌خیر کنعان محمدی»، همسر «شهید ستار ابراهیمی» است. «کنعان محمدی» و «ابراهیمی»، دختر و پسری روستایی از توابع استان «همدان» بودند که پیش از انقلاب با یکدیگر ازدواج کردند. «ابراهیمی» در تهران کارگری و از این محل، برای خود و همسر جوانش تأمین درآمد می‌کرد. وقوع انقلاب و در ادامۀ آن جنگ تحمیلی، زندگی این زوج جوان را مثل خیلی‌های دیگر تغییر داد. «ستار ابراهیمی» یکی از فرماندهان سپاه همدان شد و همسرش ماه‌های متوالی به دور از او بار ادارۀ زندگی را به دوش می‌کشید. کتاب روایت سختی‌ها و رنج‌های این زن است. «ابراهیمی» عاقبت در جبهه به شهادت می‌رسد و «قدم‌خیر» را با پنج بچۀ قد و نیم قد تنها می‌گذارد. «قدم‌خیر کنعان محمدی» در آستانۀ انتشار کتاب خاطراتش در سال 88 به دلیل بیماری به همسر شهیدش می پیوندد و... .
این کتاب با قیمت 7500 تومان به‌فروش رسید که نسبت به قیمت قبلی کتاب، 1400 تومان کاهش قیمت داشت.
پخش تیزر سینمایی این کتاب، کمک شایانی به شناخته شدن و روآوری مردم به خرید این کتاب داشت. تیزری که در آن یکی از بخش‌های جذاب کتاب را دو تن از بازیگران توانمند کشور به تصویر کشیده‌اند. این تیزر به تهیه‌کنندگی احمد ذوعلم و کارگردانی م.ب مهاجر و با بازی امین زندگانی و الیکا عبدالرزاقی ساخته شد.
در دور چهارم این پویش کتاب‌خوانی، کتاب رویای نیمه‌شب به‌عنوان محور مسابقه انتخاب شد.
این کتاب حکایتی عاشقانه در یک بستر پاک و اخلاقی است و به روایت دلداگی پسری سنی مذهب به یک دختر شیعه پرداخته است.
هاشم جوانی سنی مذهب است که در کودکی پدرش را از دست داده و مادرش نیز وی را رها و پدربزرگش او را تربیت کرده. او اکنون به جوانی رعنا بدل شده و شخصیت محوری «رویای نیمه‌شب» است.
کتاب «رویای نیمه‌شب» در بطن خود، حکایت تشرف ابوراجح حمامی به محضر نورانی امام زمان(عج) را شرح داده است. مظفر سالاری در این کتاب، مخاطب خود را غیرمستقیم با معارف شیعی همراه کرده و در آن کلاسِ امام‌زمان‌شناسی برپا نموده است.
نویسنده در این کتاب پرده از چهرۀ حکمای متعصب برداشته و بی‌عدالتی و ظلمی را که بر شیعیان روا داشته شده، برای مخاطب به تصویر کشیده است.
این کتاب قبلاً با عنوان «نیمه‌شبی در حله» به‌فروش می‌رسید که با اقبال خوبی نیز روبه‌رو شده بود؛ اما پس از بازنویسی با نام رویای نیمه‌شب عرضه شد.
امسال در دور پنجم این پویش کتا‌ب‌خوانی، کتاب دخیل عشق به‌عنوان محور مسابقه انتخاب شده است.
دخیل عشق روایتی پرتلاطم از زندگی بهیار یکی از آسایشگاه‌های جانبازان به نام حوریه است. حوریه در زمان جنگ هم در بیمارستان‌های صحرایی پرستار بوده است. او نذر کرده است که همسر یک جانباز شود و از او پرستاری کند. اما الان چهل‌ساله شده و هنوز به آرزویش نرسیده است. در همین آسایشگاه حوریه عاشق یکی از جانبازان می‌شود و از او خواستگاری می‌کند. اما با جواب منفی مواجه می‌شود و این آغاز داستان دخیل عشق است.
نحوۀ شرکت در مسابقه، در دوره‌های اولیه صرفاً به‌صورت پاسخ به ‌سؤالات برگۀ همراه کتاب بود که از دور پنجم این روش‌ها توسعه داده شد و در این دوره روش‌های زیر نیز به شرکت در مسابقه اضافه شد:
روش اول: پاسخ به سؤالات
روش دوم: انتشار عکس، فیلم و یادداشت دربارۀ کتاب در اینستاگرام
روش سوم: نوشتن نقد یا یادداشتِ ترویجی دربارۀ کتاب
روش چهارم: طراحی پوستر و کار گرافیکی برای کتاب
روش پنجم: ساخت پادکست
روش ششم: ساخت فیلم‌ کوتاه

همچنین کسانی که قبلاً کتاب را تهیه کرده‌اند، می‌توانند با خرید کد ده‌رقمی شرکت در مسابقه، به قیمت 2000 تومان، از طریق سایت کتاب‌وزندگی، در مسابقه‌ شرکت کنند.

جایزۀ مسابقه حقیقتاً خواندن و لذت بردن از این کتاب کم‌نظیر است؛ اما با همت دستگاه‌های مسئول و برخی مراکز فرهنگی، تعدادی جایزۀ مادی و معنوی از جمله سفر زیارتی و سکۀ بهار آزادی و صدها کارت هدیه تدارک دیده شده است که می‌تواند اختصاصی مراکز فرهنگی نیز تدارک شود و در طی برگزاری مسابقه افزایش نیز خواهد داشت.