درباره مسابقه

مجمع ناشران انقلاب اسلامی با همکاری مراکز فرهنگی، مؤسسات مردمی، کتابفروشی‌ها، توزیعی‌ها و دستگاه‌های دولتی و ... با طراحی سلسله مسابقاتی تحت عنوان کلی «کتاب و زندگی» در نظر دارد گامی کوچک در جهت ترغیب مردم به مطالعۀ کتاب بردارد.
اولین کتاب این سلسله مسابقات، کتاب فوق‌العاده اثرگذار «من زنده‌ام»، نوشتۀ سرکار خانم «معصومه آباد»، بود. خوشوقتانه این کتاب اثرگذار در مدت کمتر از دوماه برگزاری مسابقه، به شمارگانی بالغ بر سیصد هزار نسخه از ابتدای چاپ آن رسید. در حال حاضر به شمارگان نیم‌میلیونی رسیده‌است و همچنان از پرفروش‌های کتاب کشور است. دومین کتاب، کتاب پُرمغز، کاربردی «خانواده»، حاوی بیانات «مقام معظم رهبری» در موضوع سبک زندگی و شیوه‌های قوام‌بخشی به نهاد خانواده بود. این کتاب در طول مدت مسابقه 185000 جلد چاپ گردید و اکنون از شمارگان دویست هزار جلدی گذشته است.
موج سوم مسابقه با محوریت کتاب جذاب، لطیف و شیرین «دختر شینا» آغاز شده است که روایت زندگی و خاطرات «قدم‌خیر کنعان محمدی»، همسر «شهید ستار ابراهیمی» است. «کنعان محمدی» و «ابراهیمی»، دختر و پسری روستایی از یکی از توابع استان «همدان» بودند، که پیش از انقلاب با یکدیگر ازدواج کردند. «ابراهیمی» در تهران کارگری می‌کرد و از این محل، برای خود و همسر جوانش تأمین درآمد می‌کرد. وقوع انقلاب و در ادامۀ آن جنگ تحمیلی، زندگی این زوج جوان را مثل خیلی‌های دیگر تغییر داد. «ستار ابراهیمی» یکی از فرماندهان سپاه همدان شده و همسرش ماه‌های متوالی به دور از او بار ادارۀ زندگی را به دوش می‌کشید. کتاب، روایت سختی‌ها و رنج‌های این زن است. «ابراهیمی» عاقبت در جبهه به شهادت می‌رسد و «قدم‌خیر» را با پنج بچۀ قد و نیم قد تنها می‌گذارد. «قدم‌خیر کنعان محمدی» در آستانۀ انتشار کتاب خاطراتش در سال 88 به دلیل بیماری به همسر شهیدش می پیوندد و ...
این کتاب با قیمت 7500 تومان عرضه شده است که نسبت به قیمت قبلی کتاب، 1400 تومان کاهش قیمت داشته است و از شهریور ماه 94 در تمام کتابفروشی‌ها و مراکز توزیع محصولات فرهنگی قابل تهیه است.
به همراه کتاب، سؤالات مسابقه و نحوۀ پاسخگویی و بر چسب کد ده رقمی شرکت در مسابقه قرار دارد.
کسانی نیز که قبلاً کتاب را تهیه کرده‌اند، می‌توانند با خرید کد ده‌رقمی شرکت در مسابقه، به قیمت 2000 تومان، از طریق همین سایت، در مسابقه‌ شرکت نمایند. 
جایزۀ مسابقه حقیقتاً خواندن و لذت بردن از این کتاب کم نظیر است اما با همت دستگاه‌های مسئول و برخی مراکز فرهنگی تعدادی جایزۀ مادی و معنوی از جمله سفر زیارتی و سکۀ بهار آزادی و صدها کارت هدیه تدارک شده است که می‌تواند اختصاصی مراکز فرهنگی نیز تدارک شود و در طی برگزاری مسابقه افزایش نیز خواهد داشت.